NL FR EN
Calendar EuroMillions Basketball League & The Cup 2019-2020
Thursday 20th June 2019

The EuroMillions Basketball League calendar for 2019-2020 is set. You can find all dates below:

You will also find the draw for The Cup 1/8 finals up until The Cup Final, that will be played on Sunday March 8th. 

Please note the following Pro Basketball League events:

Mon 9 September 2019 // Media Day
Sat 28 December 2019 // All Star Game
Sun 8 March 2020 // Cup Final
Sat 9 May 2020 // Belgian Basketball Awards

 

Calendar EuroMillions Basketball League 2019-2020


  Speeldag 1 - 14.09.19 - 1e Journée
14.09.19 20.30 Crelan Okapi Aalstar Stella Artois Leuven Bears
14.09.19 20.30 Belfius Mons-Hainaut Telenet Giants Antwerp
14.09.19 20.30 bye Spirou Basket
  
13.09.19 20.30 VOO Liège Basket bye
14.09.19 20.30  FILOU Oostende Hubo Limburg United
15.09.19 15.00 Brussels Basketball Kangoeroes Basket Mechelen
  
  
  Speeldag 2 - 21.09.19 - 2e Journée
20.09.19 20.30 Spirou Basket Crelan Okapi Aalstar
21.09.19 20.00 Telenet Giants Antwerp bye
21.09.19 20.30 Stella Artois Leuven Bears Belfius Mons-Hainaut
  
20.09.19 20.30 Hubo Limburg United Basic-Fit Brussels
21.09.19 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen VOO Liège Basket
21.09.19 20.30 bye FILOU Oostende
  
  
  Speeldag 3 - 28.09.19 - 3e Journée
27.09.19 20.30 Spirou Basket Stella Artois Leuven Bears
28.09.19 20.30 Crelan Okapi Aalstar Telenet Giants Antwerp
28.09.19 20.30 bye Belfius Mons-Hainaut
  
27.09.19 20.30 Hubo Limburg United bye
TBD  VOO Liège Basket Basic-Fit Brussels
28.09.19 20.30 FILOU Oostende Kangoeroes Basket Mechelen
  
  
  Speeldag 4 - 05.10.19 - 4e Journée
05.10.19 20.00 Telenet Giants Antwerp Stella Artois Leuven Bears
05.10.19 20.30 Belfius Mons-Hainaut Spirou Basket
05.10.19 20.30 bye Crelan Okapi Aalstar
  
04.10.19 20.30 VOO Liège Basket FILOU Oostende
05.10.19 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Hubo Limburg United
06.10.19 15.00 Basic-Fit Brussels bye
  
  
  Speeldag 5 - 12.10.19 - 5e Journée
TBD  Spirou Basket Telenet Giants Antwerp
12.10.19 20.30 Crelan Okapi Aalstar Belfius Mons-Hainaut
12.10.19 20.30 Stella Artois Leuven Bears bye
  
11.10.19 20.30 Hubo Limburg United VOO Liège Basket
12.10.19 20.30  FILOU Oostende Basic-Fit Brussels
12.10.19 20.30 bye Kangoeroes Basket Mechelen
  
  
  1/8F Belgian Cup - 19.10.19
  
  
  Speeldag 6 - 26.10.19 - 6e Journée
25.10.19 20.30 Spirou Basket bye
26.10.19 20.30 Stella Artois Leuven Bears Crelan Okapi Aalstar
27.10.19 18.00 Telenet Giants Antwerp Belfius Mons-Hainaut
  
25.10.19 20.30 Hubo Limburg United FILOU Oostende
26.10.19 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Basic-Fit Brussels
26.10.19 20.30 bye VOO Liège Basket
  
  
  Speeldag 7 - 02.11.19 - 7e Journée
02.11.19 20.30 Crelan Okapi Aalstar Spirou Basket
02.11.19 20.30 Belfius Mons-Hainaut Stella Artois Leuven Bears
02.11.19 20.30 bye Telenet Giants Antwerp
  
01.11.19 20.30 VOO Liège Basket Kangoeroes Basket Mechelen
02.11.19 20.30 FILOU Oostende bye
03.11.19 15.00 Basic-Fit Brussels Hubo Limburg United
  
  
  Speeldag 8 - 09.11.19 - 8e Journée
08.11.19 20.00 Telenet Giants Antwerp Crelan Okapi Aalstar
09.11.19 20.30 Stella Artois Leuven Bears Spirou Basket
09.11.19 20.30 Belfius Mons-Hainaut bye
  
09.11.19 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen FILOU Oostende
09.11.19 20.30 bye Hubo Limburg United
10.11.19 15.00 Basic-Fit Brussels VOO Liège Basket
  
  
  Speeldag 9 - 16.11.19 - 9e Journée
TBD  Spirou Basket Belfius Mons-Hainaut
16.11.19 20.30 Crelan Okapi Aalstar bye
16.11.19 20.30 Stella Artois Leuven Bears Telenet Giants Antwerp
  
15.11.19 20.30 Hubo Limburg United Kangoeroes Basket Mechelen
16.11.19 20.30 FILOU Oostende VOO Liège Basket
16.11.19 20.30 bye Basic-Fit Brussels
  
  
  Speeldag 10 - 23.11.19 - 10e Journée
22.11.19 20.30 Belfius Mons-Hainaut Crelan Okapi Aalstar
23.11.19 20.30 bye Stella Artois Leuven Bears
24.11.19 15.00 Telenet Giants Antwerp Spirou Basket
  
22.11.19 20.30 VOO Liège Basket Hubo Limburg United
23.11.19 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen bye
24.11.19 15.00 Basic-Fit Brussels FILOU Oostende
  
  
  National team window 25.11-03.12-19
  
  
  Second Round
  
  
  Speeldag 1 - 07.12.19 - 1e Journée
06.12.19 20.30 VOO Liège Basket Belfius Mons-Hainaut
06.12.19 20.00 Telenet Giants Antwerp Hubo Limburg United
07.12.19 20.30 FILOU Oostende Spirou Basket
07.12.19 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Stella Artois Leuven Bears
08.12.19 15.00 Basic-Fit Brussels Crelan Okapi Aalstar
  
  
  1/4F Belgian Cup - 13-14-15.12.19
  
  
  Speeldag 2 - 21.12.19 - 2e Journée
19.12.19 20.30 Stella Artois Leuven Bears VOO Liège Basket
20.12.19 20.30 Hubo Limburg United Kangoeroes Basket Mechelen
20.12.19 20.30 Spirou Basket Basic-Fit Brussels
21.12.19 20.30 Belfius Mons-Hainaut FILOU Oostende
21.12.19 20.30 Crelan Okapi Aalstar Telenet Giants Antwerp
  
  
  Speeldag 3 - 26.12.19 - 3e Journée
26.12.19 20.30 FILOU Oostende Stella Artois Leuven Bears
26.12.19 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Telenet Giants Antwerp
26.12.19 20.30 Basic-Fit Brussels Hubo Limburg United
26.12.19 20.30 VOO Liège Basket Crelan Okapi Aalstar
27.12.19 20.30 Spirou Basket Belfius Mons-Hainaut
  
  
All Star Game - 28.12.19
  
  
  Speeldag 4 - 11.01.20 - 4e Journée
10.01.20 20.30 Hubo Limburg United FILOU Oostende
11.01.20 20.00 Telenet Giants Antwerp Basic-Fit Brussels
11.01.20 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen VOO Liège Basket
11.01.20 20.30 Stella Artois Leuven Bears Spirou Basket
11.01.20 20.30 Crelan Okapi Aalstar Belfius Mons-Hainaut
  
  
  Speeldag 5 - 18.01.20 - 5e Journée
17.01.20 20.30 VOO Liège Basket Hubo Limburg United
17.01.20 20.30 Spirou Basket Crelan Okapi Aalstar
18.01.20 20.30 FILOU Oostende Telenet Giants Antwerp
18.01.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut Stella Artois Leuven Bears
19.01.20 15.00 Basic-Fit Brussels Kangoeroes Basket Mechelen
  
  
  Belgian Cup 1/2F back-to-back Fri/Sun (or Sat) 24-26.01.20
  
  
  Speeldag 6 - 01.02.20 - 6e Journée
31.01.20 20.30 Spirou Basket Hubo Limburg United
01.02.20 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen FILOU Oostende
01.02.20 20.30 Crelan Okapi Aalstar Stella Artois Leuven Bears
02.02.20 15.00 Basic-Fit Brussels Belfius Mons-Hainaut
  
  
  Speeldag 7 - 08.02.20 - 7e Journée
TBD  VOO Liège Basket Basic-Fit Brussels
08.02.20 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Spirou Basket
08.02.20 20.30 FILOU Oostende Crelan Okapi Aalstar
08.02.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut Hubo Limburg United
08.02.20 20.30 Stella Artois Leuven Bears Telenet Giants Antwerp
  
12.02.20 20.00 Telenet Giants Antwerp VOO Liège Basket
  
  
  Speeldag 8 - 15.02.20 - 8e Journée
14.02.20 20.30 Hubo Limburg United Crelan Okapi Aalstar
TBD  VOO Liège Basket FILOU Oostende
16.02.20 15.00 Telenet Giants Antwerp Spirou Basket
15.02.20 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Belfius Mons-Hainaut
16.02.20 15.00 Basic-Fit Brussels Stella Artois Leuven Bears
  
  
  National team window 17.02 - 25.02.20
TBD  Crelan Okapi Aalstar Kangoeroes Basket Mechelen
 
  
  Speeldag 9 - 29.02.20 - 9e Journée
28.02.20 20.30 Spirou Basket VOO Liège Basket
29.02.20 20.30 FILOU Oostende Basic-Fit Brussels
29.02.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut Telenet Giants Antwerp
29.02.20 20.30 Stella Artois Leuven Bears Hubo Limburg United
  
  
  Final Belgian Cup - 08.03.20
  
  
  
  Speeldag 10- 14.03.20 -  10e Journée
13.03.20 20.30 Hubo Limburg United Telenet Giants Antwerp
13.03.20 20.30 Spirou Basket FILOU Oostende
14.03.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut VOO Liège Basket
15.03.20 15.00 Stella Artois Leuven Bears Kangoeroes Basket Mechelen
14.03.20 20.30 Crelan Okapi Aalstar Basic-Fit Brussels
  
  
  Speeldag 11 - 21.03.20 - 11e Journée
TBD  VOO Liège Basket Stella Artois Leuven Bears
21.03.20 20.30 FILOU Oostende Belfius Mons-Hainaut
  
21.03.20 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Hubo Limburg United
22.03.20 15.00 Basic-Fit Brussels Spirou Basket
  
  
  Speeldag 12 - 28.03.20 - 12e journée
27.03.20 20.30 Hubo Limburg United Basic-Fit Brussels
28.03.20 20.00 Telenet Giants Antwerp Kangoeroes Basket Mechelen
28.03.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut Spirou Basket
28.03.20 20.30 Stella Artois Leuven Bears FILOU Oostende
28.03.20 20.30 Crelan Okapi Aalstar VOO Liège Basket
  
  
  Speeldag 13 - 04.04.20 - 13e Journée
TBD  VOO Liège Basket Kangoeroes Basket Mechelen
03.04.20 20.30 Spirou Basket Stella Artois Leuven Bears
04.04.20 20.30 FILOU Oostende Hubo Limburg United
04.04.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut Crelan Okapi Aalstar
05.04.20 15.00 Basic-Fit Brussels Telenet Giants Antwerp
  
  
  Speeldag 14 -11.04.20 - 14e Journée
10.04.20 20.30 Hubo Limburg United VOO Liège Basket
10.04.20 20.00 Telenet Giants Antwerp FILOU Oostende
11.04.20 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Basic-Fit Brussels
11.04.20 20.30 Stella Artois Leuven Bears Belfius Mons-Hainaut
11.04.20 20.30 Crelan Okapi Aalstar Spirou Basket
  
14.04.20 20.00 Telenet Giants Antwerp Crelan Okapi Aalstar
  
  Speeldag 15 - 18.04.20 - 15e journée
17.04.20 20.30 VOO Liège Basket Telenet Giants Antwerp
17.04.20 20.30 Hubo Limburg United Spirou Basket
18.04.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut Basic-Fit Brussels
18.04.20 20.30 FILOU Oostende Kangoeroes Basket Mechelen
  
  
  Speeldag 16 - 25.04.20 - 16e journée
24.04.20 20.30 Hubo Limburg United Belfius Mons-Hainaut
24.04.20 20.00 Telenet Giants Antwerp Stella Artois Leuven Bears
25.04.20 20.30 Crelan Okapi Aalstar FILOU Oostende
26.04.20 15.00 Spirou Basket Kangoeroes Basket Mechelen
26.04.20 15.00 Basic-Fit Brussels VOO Liège Basket
  
30.04.20 20.30 Stella Artois Leuven Bears Crelan Okapi Aalstar
  
  Speeldag 17 - 02.05.20 - 17e Journée
30.04.20 20.30 Belfius Mons-Hainaut Kangoeroes Basket Mechelen
01.05.20 20.30 Spirou Basket Telenet Giants Antwerp
02.05.20 20.30 FILOU Oostende VOO Liège Basket
02.05.20 20.30 Crelan Okapi Aalstar Hubo Limburg United
03.05.20 15.00 Stella Artois Leuven Bears Basic-Fit Brussels
  
  
  Speeldag 18- 08.05.20 - 18e journée
08.05.20 20.30 Hubo Limburg United Stella Artois Leuven Bears
08.05.20 20.30 Telenet Giants Antwerp Belfius Mons-Hainaut
08.05.20 20.30 Kangoeroes Basket Mechelen Crelan Okapi Aalstar
08.05.20 20.30 Basic-Fit Brussels FILOU Oostende
TBD  VOO Liège Basket Spirou Basket

 

Draw The Cup 2019-2020

   

1/8 FINALE

95       19.10.19 TDM club 1 vs FILOU Oostende
96       19.10.19 TDM club 2 vs Telenet Giants Antwerp
97       19.10.19 TDM club 3 vs Basic-Fit Brussels
98       19.10.19 TDM club 4 vs Belfius Mons-Hainaut
99       19.10.19 TDM club 5 vs Hubo Limburg United
100     19.10.19 TDM club 6 vs Spirou Basket
101a    18.10.19 Stella Artois Leuven Bears vs VOO Liège Basket
102a    20.10.19 Kangoeroes Basket Mechelen vs Crelan Okapi Aalstar
101b    18.10.19 VOO Liège Basket vs Stella Artois Leuven Bears
102b    20.10.19 Crelan Okapi Aalstar vs Kangoeroes Basket Mechelen


1/4 FINALE FIRST LEG

103a   13.12.19 Winner 100 vs Winner 95
104a   13.12.19 Winner 97 vs Winner 102
105a   13.12.19 Winner 99 vs Winner 101
106a   13.12.19 Winner 98 vs Winner 96

1/4 FINALE SECOND LEG

103b   15.12.19 Winner 95 vs Winner 100
104b   15.12.19 Winner 102 vs Winner 97
105b   15.12.19 Winner 101 vs Winner 99
106b   15.12.19 Winner 96 vs Winner 98
 

1/2 FINALE FIRST LEG

107a   24.01.20 Winner 106 vs Winner 105
108a   24.01.20 Winner 104 vs Winner 103

1/2 FINALE SECOND LEG

107b   26.01.20 Winner 105 vs Winner 106
108b   26.01.20 Winner 103 vs Winner 104

 

THE CUP FINAL

109   08.03.20 Winner 108 vs Winner 107

Back to all news